Bahçeşehirimkb Forum Sitesi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ

GiRİŞGiRİŞ  AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Rehberlik Notları

YazarMesaj
zeynep.453
Çalışkan Üye
Çalışkan Üye
zeynep.453

Rehberlik Notları Empty
MesajKonu: Rehberlik Notları   Rehberlik Notları Icon_minitimePerş. Eyl. 16, 2010 7:29 am

Toplumda değişmeler ve toplumu oluşturan bireylerin görüşleri rehberliğe olan ihtiyacı artırmıştır. Bunları kısaca özetlersek;
• Bireysel farklılıklara verilen önemin artması
• Karmaşıklaşan toplum yapısı
• Özgürlükçü ve modern eğitim sistemlerinin
gelişmesi
• İş yaşamında mesleklerin çeşitlenmesi
• İnsana verilen değerin artması
• Zamanı ve kaynakları verimli kullanma
ihtiyacının ortaya çıkması
Öğrenci Kişilik Hizmetleri
Öğrenci Kişilik Hizmetleri; Beslenme, barınma, kurslar, sosyal etkinlikler, eğitsel kollar, rehberlik, sağlık vb hizmetleri içerir. Amacı, bireyin okulda verilen eğitim öğretim hizmetlerinden etkili bir şekilde yararlanmasını sağlamaktır. Eğitim sürecini etkileyen faktörlerin olumlu yönlerini artırmak, olumsuz yönlerini azaltmaktır.
Öğrenci kişilik hizmetleri okullarda öğretim ve yönetim hizmetlerinin yanında yer alan ve amacı öğretim ve yönetim hizmetleriyle karşılanamayan gereksinimlerin giderilmesi olan profesyonel hizmetler grubudur.
Öğrenci kişilik hizmetleri okulda, öğretim faaliyetlerinin dışında kalan öğrencinin kişiliğinin duygusal ve sosyal yanlarının da gelişrnesine yardım etkinliklerini içerir.
Bu hizmetlerin amacı, bireylerin bütünüyle gelişebilmelerini, eğitimden en iyi şekilde yararlanmalarını, verimli ve çevresine sağlıklı uyum yapabilen bireyler olmalannı sağlamaktır.
Öğrenci kişilik hizmetlerinin kapsamında şu hizmetler yer alır;
1. Sağlık hizmetleri (sağlık eğitimi, sağlık
kontrolleri vb.)
2. Sosyal yardım hizmetleri (burs, kredi,
bannma, beslenme hizmetleri)
3. Psikolojik Danışma ve Rehberlik hizmetleri
4. Özel yetiştirme hizmetleri (özel kurslar)
5. Sosyal ve kültürel hizmetler (boş zaman
eğitimi, spor, sanat, kültürel etkinliler vb.)

REHBERLIGIN TANIMI
Kendini anlaması, problemlerini çözmesi, gerçekçi kararlar alması, kapasitelerini geliştirmesi, çevresine dengeli ve sağlıklı uyum yapması ve böylece kendini gerçekleştirmesi için uzman kişilerce bireye verilen psikolojik yardımdır
Rehberliğin tanımında vurgulanan önemli noktalar
l.Rehberlik bireye vardım etme sürecidir.
Rehberlik yardımı psikolojik bir yardımdır.
Rehberliğin psikolojik bir yardım olma özelliği
onu başka yardım hizmetlerinden belirgin bir
şekilde ayırır. c
l.Rehberllk bir süreçtir. Rehberlik bir anda olup biten bir iş değildir. Rehberlik çalışmalarının etkili sonuç vermesi belli bir süre gerektirir.
3.Rehberlik hizmetlerinin merkezînde birey vardır. Okul ortamında rehberliğin ilgilendiği esas grup öğrencilerdir, öğrenci türlü kişilik özellikleri bulunan ve gelişmekte olan bireydir. Her öğrenci geliştirilebilecek bir kapasiteye sahiptir. Bunun için, günümüzde psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri eğitim sürecinin ayrılmaz ve tamamlayıcı bir yanını oluşturur.
A.Rehberlik bilimsel ve profesyonel bir
yardımdır. Rehberlik bilimsel çalışmalann
uygulamalara yansımasıdır. Rehberlik
yardımının dayandığı bilimsel ilke ve yöntemler
bulunmaktadır. Bu bilimsel ilke ve
yöntemlere uygun olarak rehberlik yardımı belirli bir plân, program ve sistem içinde sunulabilir.
S.Rehberliğin esası bireyin kendini gerçekleştirmesine yardım etmektir. Kendini gerçekleştirme psikolojik danışma ve rehberlik yardımının bütün boyutlarını içine alan bir kavramdır.
Rehberlik yardımı ile kendi kişiliğini anlayan birey bu hizmetin sonucunda;
• Kendi dünyasını daha gerçekçi bir gözle
anlayabilir. . :
• Çevresine daha sağlıklı ve dengeli bir uyum
gösterebilir.

Rehberlik Notları
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-